Coraz popularniejszym rozwiązaniem, całkiem słusznie, w zakresie pozyskiwania energii dla własnego budynku jest instalacja fotowoltaiczna, która stanowi modelowy przykład odnawialnego źródła energii. W ten sposób można jednocześnie spełnić kilka celów - zadbać o własny portfel i obniżyć rachunki za prąd, a także korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla gospodarstwa domowego również ze względu na czekające dla szerokiego grona konsumentów możliwości dofinansowania.
Najważniejsze zalety fotowoltaiki dla domu
Przedstawione wyżej korzyści to jedynie część z możliwości, które kryją się za opcją skorzystania z systemu solarnego dla gospodarstwa domowego. Wśród innych zalet wymienić można chociażby niezależność energetyczną - jesteśmy wówczas samowystarczalni i nie dotyczą nas ewentualne podwyżki stawek u dotychczasowego dostawcy. Poza tym, można także liczyć na szybki zwrot inwestycji, który może się dokonać nawet w ciągu 5-7 lat.
Właściwie dobrana instalacja
Dla możliwości uzyskania korzyści, na której zależy największej liczbie konsumentów - wytwarzaniu prądu w ilości zaspokajającej nasze potrzeby energetyczne, potrzebny jest zakup instalacji fotowoltaicznej skrojonej do wymagań konkretnego budynku, liczby jego mieszkańców i posiadanych urządzeń. Fachowcy, tacy jak specjaliści z firmy Solaret, mogą pomóc wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu, a dzięki temu dobrać optymalną liczbę oraz wielkość paneli, biorąc pod uwagę również dostępną przestrzeń na dachu.
Dostępne opcje dofinansowania
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dla domu od kilku lat zwiększona jest poprzez możliwości dofinansowania, które zapewniają konsumentom instytucje państwowe. Dedykowanym programem do tego celu jest chociażby “Mój prąd”, w ramach którego można zyskać do 5000 złotych dotacji. Poza tym, można również skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.