Fotowoltaika - darmowy prąd ze słońca.
1520 kWp
Moc zainstalowanych instalacji PV






Jak działa fotowoltaika?


Krótko mówiąc - Jest to przemiana energii słonecznej (z ang. solar energy) w prąd.

A teraz do rzeczy. Pierwszym elementem od którego zaczyna się proces produkcji prądu jest ogniwo fotowoltaiczne. Jest to element półprzewodnikowy wykonany z krzemu w którym zachodzi zjawisko fotowoltaiczne tzn. zamiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo wytwarza moc zaledwie kilku watów przy napięciu ok. 0,7V, dlatego producenci łączą je szeregowo. Zespolenie kilkunastu do kilkudziesięciu ogniw oraz umieszczenie je w jednej obudowie daje nam moduł fotowoltaiczny zwany panelem PV.

Standartowy panel PV składa się z 60 ogniw. Dzięki szeregowemu podłączeniu ogniw, napięcie na wyjściu oscyluje w granicach 40V, a moc generowana przez panel może osiągnąć ok. 300 Wat w zależności od producenta. Jest to już całkiem sporo, ale z jednego modułu nie zrobimy prawdziwej instalacji fotowoltaicznej.

Panele PV łączy się w łańcuchy zwane stringami. Po połączeniu kilkunastu paneli w jeden szereg, załóżmy 15 sztuk, da nam moc 4500W, a na wyjściu otrzymujemy napięcie stałe o wartości około 600V. Problem polega na tym, że napięcie stałe o takich parametrach trudno gdziekolwiek wykorzystać, ponieważ urządzenia pracujące w domu co prawda wykorzystują napięcie stałe, ale zasilane są z napięcia sieciowego przemiennego 230/400V.

Tu z pomocą przychodzi nam falownik z ang. Inverter. Prąd stały wytworzony przez panele PV trafia do falownika, gdzie zamieniany jest na prąd przemienny jedno lub trzy fazowy o parametrach sieciowych. Wytworzony w ten sposób prąd jest z używany przez nas, a jeżeli instalacja produkuje więcej niż jesteśmy wstanie z użyć, cała nadwyżka trafia do zakładu energetycznego gdzie jest w pewnym sensie magazynowana.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, zakład energetyczny zamontuje nam bezpłatnie dwu-kierunkowy licznik energii elektrycznej, który liczy nie tylko energię pobraną z sieci np: w nocy kiedy instalacja nie pracuje, ale także zlicza nadwyżkę energii która zostanie wyprodukowana przez panele i wysłana do sieci.

Załóżmy, że w danym dniu podczas ładnej pogody przykładowa instalacja wyprodukuje nam 25kW/h, a w tym czasie z użyjemy 5kW/h. W takim przypadku do sieci trafi 20kW/h. Z tej zgromadzonej w sieci energii możemy do roku czasu odebrać 80% w przypadku instalacji do 10kW lub 70% dla instalacji powyżej 10kW. Nasza przykładowa instalacja to 4,5kW, więc z sieci możemy odebrać 80% czyli 16kW/h.



Zapraszamy do współpracy.



Copyrights © 2020 Solaret systemy fotowoltaiczne